Header Image

Go 4 Gold 2019

Hosted By Black Rock Yacht Club

Updated:  1/12/2019  12:19:43 PM

Series Results [Class ET] for 29er up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   2068 FoamFast Zac Heyes RBYC 4.0 [3.0F] 1.0 1.0 1.0 1.0
2   1530 Bill Currie Beth Tedstone Royal Brighton YC 11.0 [5.0C] 2.0 2.0 4.0 3.0
3 5R 1875 Yeah Baby Oscar Henderson RBYC/AWYX 12.0 3.0F 4.0 [4.0] 3.0 2.0
4   1406 Tenth prime Charlie Broomhall GIPPSLAND LAKES 12.0 [5.0C] 3.0 3.0 2.0 4.0

Series Results [Class ET] for Finn up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   AUS4 The Wombat Harmon McAullay Royal Perth Yacht Cl 5.0 1.0 2.0 1.0 [5.0O] 1.0
2   AUS7 KA1 greg clark hsc 8.0 [6.0C] 1.0 2.0 2.0 3.0
3   AUS41 Tim Ajay Rau Hampton Sailing Club 13.0 [6.0C] 3.0 3.0 3.0 4.0
4   AUS303 AUS 303 David Ellis Royal Sydney Yacht S 14.0 6.0C [6.0C] 5.0F 1.0 2.0
5   AUS110 Fortunate Son Marcus Whitley WSC 24.0 6.0C 6.0C 6.0C 6.0C [6.0C]

Series Results [Class ET] for OkDinghy up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   AUS779 NA1 Tim Davies WASC 4.0 1.0 1.0 1.0 1.0 [2.0]
2   AUS768 Out in the Street Mark Jackson Black Rock 7.0 2.0 [16.0F] 2.0 2.0 1.0
3   AUS753 Jab Mark Skelton Wangi 13.0 5.0 2.0 3.0 3.0 [7.0]
4   AUS735 Think Positive Matt Johnson Black Rock Yacht Clu 14.0 3.0 3.0 [16.0O] 4.0 4.0
5   AUS758 Monkey Trunks Christopher Visick BRYC 26.0 [17.0C] 7.0 4.0 10.0 5.0
6   AUS730 Time Machine Mike Williams Black Rock YC/RGYC 27.0 [17.0C] 5.0 6.0 7.0 9.0
7   AUS500 Raptor Grant Durran Rgyc 28.0 [12.0F] 4.0 8.0 8.0 8.0
8   AUS727 tightsqueeze Don Williams Black Rock 29.0 6.0 6.0 5.0 [15.0] 12.0
9   AUS744 Max Power Michael Horvath   31.0 4.0 [16.0F] 11.0 6.0 10.0
10   AUS742 Schmacko Gareth Wells Wangi ASC 35.0 7.0 [16.0F] 12.0 13.0 3.0
11   AUS728 Bowfinger Bruce Ashton Black Rock Y C 36.0 [17.0C] 9.0 16.0O 5.0 6.0
12 7.0S AUS715 Think Big Luke Cromie BRYC 39.0 [17.0C] 10.0 7.0 9.0 13.0
13   AUS741 Turkish Delight Stephen Wilson Black Rock 39.0 [12.0F] 8.0 9.0 11.0 11.0
14   AUS740 Diogenes Richard Furneaux BRYC 49.0 12.0F [16.0F] 10.0 12.0 15.0
15   AUS720 Flash Mike Flavell BRYC 50.0 12.0F 11.0 13.0 14.0 [14.0]
16   AUS729 Ironhide Andre Blasse Black Rock Yacht Clu 68.0 17.0C 17.0C 17.0C 17.0C [17.0C]

Series Results [Class ET] for Rsaero5 up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   2675 - Sophie Jackson Mornington YC 4.0 1.0 1.0 1.0 [3.0] 1.0
2   2825 Jackpot Chris Brain Sugarloaf SC 8.0 2.0 [3.0] 2.0 2.0 2.0
3   3006 Carrie on Sailing Megan Ridgway SYC 11.0 3.0 4.0 3.0 1.0 [4.0]
4   2694 White Mustang Lachie Hartnett Black Rock Yacht Clu 14.0 4.0 2.0 5.0 [5.0] 3.0
5   2781 Dont have one Tabitha Stevenson Largs Bay Sailing Cl 21.0 [11.0F] 7.0 4.0 4.0 6.0
6   3091 Sul Sea Ingrid Vinot Hampton Sailing Club 22.0 [11.0F] 5.0 6.0 6.0 5.0
7   8 Jack Reacher Jack Wilson Royal Melbourne Yach 30.0 [11.0F] 6.0 7.0 7.0 10.0
8   2048 Love in the first de Aaron Flavell Black Rock Yacht Clu 32.0 [11.0F] 8.0 8.0 9.0 7.0
9   2501 Gigi Fiona Ekins Black Rock Yacht Clu 36.0 [11.0F] 10.0 9.0 8.0 9.0
10   2914 Muesli Christian Herr BRYC 39.0 11.0F 9.0 11.0C [11.0C] 8.0

Series Results [Class ET] for Rsaero7 up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   2827 Rhett's Rig Rhett Gowans Mornington Yacht Clu 4.0 [3.0] 1.0 1.0 1.0 1.0
2   3096 SWOOSH MICHAEL PARKS ROYAL GEELONG YC 10.0 [21.0C] 2.0 3.0 3.0 2.0
3   2822 TBC Peter Ellis sugarloaf Sailing Cl 22.0 [13.0F] 9.0 8.0 2.0 3.0
4   1189 KELPIE RON FERGUSSON ALBERT SC 23.0 [13.0F] 4.0 4.0 5.0 10.0
5   2695 Aerotyne david kentish BRYC 25.0 [21.0C] 7.0 7.0 4.0 7.0
6 1.0S 3095 RATirement Gary Ratcliffe Georges River Sailin 27.0 1.0 8.0 12.0 6.0 [14.0]
7   3007 Racer X Simon Wilkins Mordialloc SC/Restro 27.0 [13.0F] 3.0 5.0 8.0 11.0
8 5.0S 2495 facey stuart facey mount Martha yacht c 32.0 [13.0F] 5.0 9.0 9.0 9.0
9   2818 You Peter Milne Black Rock 32.0 13.0F 6.0 6.0 7.0 [13.0]
10   2913 Rosie Daen Dorazio Black Rock Yacht Clu 41.0 2.0 [21.0C] 20.0F 11.0 8.0
11   2497 Aernought Tim Deen Mount Martha YC 42.0 13.0F 11.0 [13.0] 12.0 6.0
12   2730 Suizen David Parry Mount Martha 43.0 [21.0C] 14.0 14.0 10.0 5.0
13   2779 Bob Tim Bardon Safety Beach SC 46.0 [21.0C] 10.0 11.0 13.0 12.0
14   2937 Slick Brian Case RGYC 48.0 21.0C 21.0C 2.0 [21.0C] 4.0
15   2819 Ship Lookout Jason Wilson Royal Melbourne Yach 51.0 4.0 15.0 16.0 16.0 [16.0]
16   1074 None the Wiser Brendan Chaplin BRYC 55.0 13.0F 13.0 15.0 14.0 [15.0]
17   2824 NIX Nik Wallis BRYC 57.0 [21.0C] 12.0 10.0 17.0 18.0
18   1697 ShiJi Fred Davis Mt Martha YC 61.0 13.0F 16.0 17.0 15.0 [19.0]
19   2826 Scoot David Drover Bryc 70.0 [21.0C] 17.0 18.0 18.0 17.0
20   1704 4D John Fordyce BRYC 84.0 21.0C 21.0C 21.0C 21.0C [21.0C]

Series Results [Class ET] for Rsaero9 up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1188 Camp Freddy Simon Reffold Balmoral Sailing Clu 4.0 [3.0F] 1.0 1.0 1.0 1.0
2   2049 retrenched David Andrew MMYC 11.0 3.0F 2.0 4.0 2.0 [4.0]
3 2.0S 1194 TijuanaTaxi andrew giles lake cullulleraine y 12.0 [5.0C] 4.0 2.0 4.0 2.0
4   1196 Crosseyed & Painless Glenn Attrill Avalon Sailing Club 12.0 [5.0C] 3.0 3.0 3.0 3.0

Series Results [Class ET] for Sabre up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   2055 riptide randal garnham bryc 6.0 2.0 [4.0] 1.0 1.0 2.0
2   2065 Panache Bruce Abbott Bryc 10.0 1.0 1.0 5.0 [6.0] 3.0
3   2103 Delusional Peter White Mordialloc Sailing C 12.0 [12.0C] 3.0 6.0 2.0 1.0
4   2100 Lorentzea Wynsen Vlagsma BRYC 18.0 6.0F 2.0 [8.0] 4.0 6.0
5 2.0S 2003 NA2 Harold Medd BRYC 19.0 6.0F 6.0 2.0 [7.0] 5.0
6   1740 hell bent Lucy Townson Rgyc 19.0 6.0F 5.0 4.0 [8.0] 4.0
7   1946 Tactical Jarka Kluth BRYC 24.0 [12.0C] 10.0F 3.0 3.0 8.0
8   1622 NA3 Adrian West Black Rock Yacht Clu 29.0 [12.0C] 10.0F 7.0 5.0 7.0
9   3 Txipiroi Luis Mata BRYC 39.0 12.0C 7.0 9.0 [12.0C] 11.0F
10   1867 Purple Zone Paul Stamp Elwood Sailing Club 47.0 12.0C 12.0C 12.0C [12.0C] 11.0F
11   2054 Salty Dog Geoff Dresser BRYC 48.0 12.0C 12.0C 12.0C 12.0C [12.0C]

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)



Results by : TopYacht

Footer Image